06.03.2023

Uşak İl Müftüsü Burhan ÇAKIR Hocamızın Berat Gecesi Mesajı

Uşak İl Müftüsü Burhan ÇAKIR Hocamızın Berat Gecesi Mesajı

 

            Yüce Rabbimizin sonsuz merhametinin, af ve mağfiretinin yeryüzüne tecelli ettiği Berat gecesini 06 Mart 2023 Pazartesiyi Salıya bağlayan gece hep birlikte idrak edeceğiz.

            Ramazan ayının habercisi olan Berat Gecesi, hızla akıp giden hayatın, sonu gelmez isteklerini dizginleyerek hatalardan kaçınmak, günahlardan arınmak için bir muhasebe gecesidir. Tutum ve davranışlarımıza çekidüzen vererek varoluş sebebimizin ve yaratılış gayemizin idrakiyle Allah’ın rızasını kazanacak amellere yönelme gecesidir. Bu gece, kulluk bilinciyle Rabbimizin sonsuz merhametine sığınarak engin mağfiretine mazhar olmak için önemli bir vesiledir.

            Hiç şüphesiz Cenab-ı Mevla’nın af ve mağfireti, şefkat ve merhameti bütün mahlûkatı kuşatmaktadır. Ancak, her insanın beratı kendi niyetine bağlı ve nasibi gayretinde gizlidir. O halde kalbimizi karartan, ruhumuzu daraltan ve hayatımızı zorlaştıran her türlü olumsuzluklardan uzaklaşmak, ihlas ve samimiyetle kulluk sorumluluklarımızı yerine getirmek, geleceğimize istikamet belirlemek ve ebedi azaptan beratımızı sağlamak bizim elimizdedir. Bu geceyi kurtuluş ve manevi yükselişimiz için yeni bir milat kılmalıyız.

            06 Şubat 2023 Pazartesi günü ülkemizde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar ve bütün ülkemize başsağlığı diliyorum. Allah’tan geldik, Allah’a döneceğiz. O, her şeye gücü yetendir. Yüce Rabbimizin Aziz milletimize ve devletimize güç ve kuvvet vermesini diliyoruz.

            Deprem dolayısıyla depremzede kardeşlerimiz için İl Müftülüğümüzce başlatılan  yardım kampanyasında göstermiş olduğu büyük ilgiden ve yapmış olduğu yardım ve gayretlerden dolayı Uşak’lı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.

            Müftülüğümüzce depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için hatim kampanyası başlatılmış, Müftülüğümüze bağlı tüm cami ve Kur’an kurslarımızda görev yapan personelimiz tarafından hatimler okunmuştur. Cuma namazlarından önce Kur’an-ı Kerimler okunup Hatim Duaları yapılmıştır.

            Berat kandili münasebetiyle ülkemizin ve ilimizin bütün camilerinde olduğu gibi akşam namazından sonra Ulu Camide program düzenlenecektir. Tüm kardeşlerimizi Berat Gecesi programına ailece davet ediyorum. Hanım kardeşlerimizi de yapılacak olan programlara bekliyorum.

            Bu gece, “Bana dua edin, size cevap vereyim (duanızı kabul edeyim)” buyuran Rabbimize pişmanlık gözyaşları içinde yakaralım. Bütün benliğimizle “Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz, bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz!” niyazıyla Rabbimizin engin mağfiretine iltica edelim. Rasul-i Ekrem Efendimizin müjdesinden biliyoruz ki Cenab-ı Allah, bu gece içtenlikle yapılan duaları kabul edecek ve kendisinden bağışlanma dileyenleri affedecektir.

            Bu vesileyle aziz milletimizin ve tüm âlem-i İslam’ın mübarek Berat gecesini tebrik ediyorum. Dua, zikir, ibadet ve taatle ihya edeceğimiz Berat Gecesi’nin daralan kalplerimize, bunalan zihinlerimize bir kandil olmasını temenni ediyorum. Bu mübarek gece hürmetine milletimizi ve insanlığı her türlü kederden berî kılmasını, bizi günah yüklerinden arınmış gönüllerle Ramazan ayına kavuşturmasını Yüce Rabbimiz’den niyaz ediyorum.

                                                                                                          Burhan ÇAKIR

                                                                                                          Uşak İl Müftüsü