19.11.2018

İl Müftüsü Eyüp BALDEMİR’in Mevlid Kandili Mesajı

 

 

 

         19 Kasım Pazartesi gününü Salı’ya bağlayan gece Kur’an-ı Kerimde ahlakı övülen, Allah’ın insanlara rahmet elçisi olarak gönderdiği, Peygamberlik zincirinin son halkası, vahyin yer yüzündeki son temsilcisi, biz Müslümanların yolundan izinden gittiğimiz sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Hicri takvime göre doğumu vesilesiyle kutlayacağımız Mevlid Kandilidir.

 

Doğumunu kutladığımız Peygamberimizin hayatı; “Andolsun ki Rasulüllah’da sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır” (Ahzab-21) ayetiyle bize yaşanabilir “En Güzel Örnek” olarak gösterilmiştir.

 

            Mevlid Kandilini kutlarken, Hz. Peygamberi örnek almak, O’nun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı daveti günlük hayatımıza taşımak ve güzel ahlakını bilinçli bir hayat tarzı olarak davranışlarımızın merkezine koymak gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

            “Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size kitabı ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir Peygamber gönderdik” ( Bakara-151) ayetinde ifade edildiği gibi O, bizi Kur’an-ı Kerimle buluşturan, onu en iyi anlayan, anlatan ve yaşayandır. Nice sıkıntılarla karşı karşıya olduğumuz günümüzde, Rabbimizin, rahmet yüklü mesajı Kur’an-ı Kerimi ve Alemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz (s.a.v)’in sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur’an-ı Kerim’e açmaya ve sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in hayatını ve ahlakını örnek almaya ne kadar çok muhtacız.

 

            Çünkü; Kur’an ve Sünnet hayatın engebeli yolculuğunda dimdik ayakta durmamızı ve dosdoğru yol üzere yürümemizi sağlayacaktır. Mevlid Kandilinde Kur’anla ve Hz. Peygamberin sünnetiyle buluşalım, onları evimize konuk edelim. Başta kendi evlatlarımız olmak üzere geleceğimiz olan gençliğe Efendimizi iyi tanıtalım.

 

            Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinin şehrimize, ülkemize ve bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesi temennisiyle kandilinizi tebrik ederim.

                                                                                              

 

 

        

                                                                                                                                            Eyüp BALDEMİR

                                  Uşak İl Müftüsü