29.11.2017

MEVLİD KANDİLİ MESAJI

 

 

MEVLİD KANDİLİ MESAJI

 

 

         29 Kasım Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gece Kur’an-ı Kerimde ahlaki öğülen, Allah’ın insanlara rahmet elçisi olarak gönderdiği, Peygamberlik zincirinin son halkası, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Hicri takvime göre doğumu vesilesiyle kutlayacağımız Mevlid Kandilidir.

 

Doğumunu kutladığımız Peygamberimizin hayatı; “Andolsun ki Rasulüllah’da sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır” (Ahzab-21) ayetiyle bize yaşanabilir “En Güzel Örnek” olarak gösterilmiştir.

 

            Mevlid Kandilini kutlarken, Hz. Peygamberi örnek almak, O’nun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı daveti günlük hayatımıza yansıtmak ve güzel ahlakını bilinçli bir hayat tarzı olarak davranışlarımızın merkezine koymak gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

            “Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size kitabı ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir Peygamber gönderdik” ( Bakara-151) ayetinde ifade edildiği gibi O, bizi Kur’an-ı Kerimle buluşturan, onu en iyi anlayan, anlatan ve yaşayandır. Nice sıkıntılarla karşı karşıya olduğumuz günümüzde, Rabbimizin, rahmet yüklü mesajı Kur’an-ı Kerimi ve Alemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz (s.a.v)’in sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur’an-ı Kerim’e açmaya ve sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in hayatını ve ahlakını örnek almaya ne kadar çok ihtiyacımız vardır.

 

            Çünkü; Kur’an ve Sünnet hayatın engebeli yolculuğunda dimdik ayakta durmamızı ve dosdoğru yol üzere yürümemizi sağlayacaktır. Mevlid Kandilinde Kur’anla ve Hz. Peygamberin sünnetiyle buluşalım, onları evimize konuk edelim, Peygamberimizi daha yakından tanıyalım ve çocuklarımıza O’nu tanıtalım.

 

            Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinin şehrimize, ülkemize ve bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesi temennisiyle kandilinizi tebrik ederim.

                                                                                             

 

 

        

                                                                                                                     Eyüp BALDEMİR

  Uşak İl Müftüsü