27.02.2020

İlimiz Müftüsü Kazım GÜZEL’in Regaip Kandili Mesajı

 

 

 

 

İslam âlemi olarak 27 Şubat 2020 Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç ayların başlangıcının habercisi olan Regaip Kandilini bir kez daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşayacağız.

 

Arzu, istek, emel ve tutku gibi anlamlara gelen rağbet kelimesinin çoğulu olan Regaip, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı verilen yönelişlerimizin yalnızca rabbimize olması gerektiğini hatırlatır. Unutmayalım ki dur diyemediğimiz arzular, dizginleyemediğimiz istekler, frenleyemediğimiz tutkular, terbiye edemediğimiz nefis insanoğlunun en büyük problemidir.

 

Bundan sonraki hayatımız için bu geceden başlayarak kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki gönlümüz huzura ersin, kalplerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikatle aydınlatalım ki huzura kavuşalım. Zamanın hızla akıp gittiği dünyamızda, kalan ömrümüz geçen ömrümüzden daha güzel, daha mamur olsun.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, üç ayların ve Regaip kandilinin Ülkemize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Peygamberimiz (s.a.v.)’in yaptığı dua gibi, dua ediyorum, Allah’ım hakkımızda bizim için Recep ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur. Rabbimiz cümlemizi rızasına uygun ameller işleyenlerden eylesin. Kandiliniz ve üç aylarınız mübarek olsun.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                  Kazım GÜZEL

                     İl Müftüsü